Son dakika… Akkuyu NGS açılıyor

Türkiye’nin dev yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali bugün açılıyor. Türkiye için nükleer alanda milat olacak santralin açılışını bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin gerçekleştirecek. Devrin Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da imzasını taşıyan dev projede yakıtın teslimi ve testlerin akabinde santral çalışmaya başlayacak.

Türkiye nükleer güce sahip ülkeler ortasında yerini alıyor. Akkuyu Nükleer Güç santraline nükleer yakıtın girmesiyle birlikte Türkiye nükleer tesise sahip olmuş olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tarafından gerçekleştirilecek açılış sonrasında nükleer yakıt yüklemesi gerçekleştirilecek ve testlerin akabinde tesis elektrik üretimine başlayacak. Akkuyu NGS’nin temeli devrin Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın önderliğinde atılmıştı.

İSTANBUL’UN GÜCÜNÜ SAĞLAYACAK

Akkuyu Nükleer Güç Santrali devreye girdiğinde İstanbul’un toplam güç harcamasını tek başına karşılayacak dev bir güç üretim üssü olacak.

60 YIL HİZMET VERECEK

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, 60 yıl boyunca kesintisiz hizmet verecek. Bakım ve yenilemelerle kullanım ömrü 20 yıl daha uzatılabilecek. Türkiye iktisadına 50 milyar dolarlık katkı sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir