Tarihi davada duruşma günü belli oldu

ABD’li DoNotPay isimli bir teşebbüs, tarihte birinci defa yapay zekânın bir duruşmaya katılacağını açıklamıştı. “Dünyanın birinci robot avukatı” olarak nitelendirilen sistem, şubat ayında, sürat cezası alan bir sanığa danışmanlık yapacak.

Yapay zekâ teknolojileri her geçen gün hayatımızın içinde yer ediniyor. ChatGPT ve Midjourney, toplumsal medyada herkesin gündeminde olmaya devam ederken birkaç ay evvel yapay zekânın siyasete atılıp parti kurduğunu bile görmüştük. Artık ise bilim kurgu sinemalarının gerçeğe dönüştüğünü gösteren bir gelişme daha yaşandı. Webtekno’nun bildirdiğine nazaran duruşmanın kesin tarihi 22 Şubat olarak açıklandı.

Yapay zekânın, çok sürat yapmaktan ötürü mahkemeye çıkacak bir sanığa kulaklık yoluyla danışmanlık yapacağı ve para cezası konusunda yardımcı olmaya çalışacağı da gelen bilgiler ortasında. Sanığın kapalılığının korunması için kimliği ve dava hakkındaki öteki ayrıntılar paylaşılmıyor.

DoNotPay’in CEO’su Joshua Browder, mahkemedekilerin bu durumdan haberinin olmayacağını söylüyor. Dünyanın birçok ülkesinde telefonların ve internete bağlı aygıtların mahkemelerde kullanılması yasak. Fakat Browder, kulaklıkların kullanımının bir külfet oluşturmayabileceğini düşünüyor. CEO ayrıyeten, sürat cezası üzere hafif bir mevzu olduğu için oluşabilecek sonuçlardan endişelenmediklerini söylerken bunun bir deney olduğunu ve risk almayı sevdiklerini söylüyor.

Bunlar dışında tekrar bir çok sürat cezası nedeniyle Zoom üzerinden görülecek bir davada da yapay zekânın kullanılacağı aktarıldı. Burada ise bir teleprompter yoluyla sanığa danışmanlık verileceği tabir edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir