Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Ünal Zenginobuz görevine döndü

Boğaziçi Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı rektör Naci İnci tarafından verilen uzaklaştırma kararlarıyla misyon yapması engellenen İktisat Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, altı ayın akabinde ders vermeye devam edecek.

Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, hakkında açılan soruşturmalar münasebet gösterilerek 22 Ağustos’ta üç ay mühletle vazifeden uzaklaştırılmış ve sürdürmekte olduğu kısım başkanlığından alınmıştı. Kasım ayında ise uzaklaştırılma kararı üç ay daha uzatılmıştı.

Boğaziçi idaresi, 20 Şubat tarihinde sona eren uzaklaştırma mühletini bir defa daha uzatmadı. Böylelikle akademisyenin bu periyot için ders vermesinin önündeki mani kalkmış oldu.

‘HAKKIMDA SEKİZ SORUŞTURMA YÜRÜTÜLDÜ’

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Zenginobuz, “Geçen mühlet içinde hakkımda tam sekiz soruşturma yürütüldü. Bunlardan altısı üniversite içinde sonuçlandı” bilgisini paylaştı.

Sonuçlanan tüm soruşturmalarda aleyhine karar çıktığını belirten öğretim üyesi, “Bunun için evvel üniversiteye dışarıdan getirilmiş bireyleri soruşturmacı atayıp sonra da hukuk dışı bir formda rektör yardımcılarından oluşturdukları disiplin heyetlerinde karar aldırdılar” sözlerini kullandı.

‘BEŞ DİSİPLİN CEZASI İÇİN DAVA AÇILDI’

Beş disiplin cezasının iptali için yürütmeyi durdurma talebiyle dava açıldığını belirten öğretim üyesi, “Henüz hiçbirinde karar açıklanmadı” bilgisini paylaştı ve açılan soruşturmalarda aleyhine verilen kararların yargıda iptal edileceğine inandığını ekledi.

Diğer üç soruşturmadan bir adedinde alınan karar için Danıştay’a itiraz edildiğini, başka iki soruşturmada ise şimdi karar çıkmadığını söz eden öğretim üyesi, misyona iade edilmesiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hakkımda yeni soruşturmalar açarak uzaklaştırmayı uzatmaları mümkündü. Misyondan uzaklaştırılmamla birlikte keyfi bir biçimde açılan soruşturmalar birbiri arkasına geldi. Birinci üç ay içinde beş soruşturma yürütüldü. Üç ay sonunda üç yeni soruşturma daha açtılar ve bu soruşturmaları münasebet göstererek uzaklaştırmayı bir üç ay daha sürdürdüler. İkinci uzatma kararı 20 Şubat’ta bitiyordu. Nedense bu sefer uzatmamayı seçtiler.”

BİRÇOK AKADEMİSYENİN YASAĞI DEVAM EDİYOR

Altı ay boyunca devam eden uzaklaştırma cezasının sona ermesi, öğretim üyesinin bahar devrinde ders vermeye devam edebileceği manasına geliyor.

Öte yandan çeşitli münasebetler gösterilerek misyonlarına son verilen Dr. Mohan Ravichandran, Can Candan, Dr. Tolga Sütlü ve ders vermeleri engellenen yarı vakitli ve bir kısmı emekli olup üniversiteye katkı sunan çok sayıda akademisyene konulan yasak ve bu yasaklara karşı hukuk uğraşı de devam ediyor. (HABER MERKEZİ)

Fotoğraf: Ayfer Bartu Candan/Twitter: @AyferBartuC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir