Vücudunun yüzde 65’i yanan küçük Eymen’e doku nakli yapıldı

Sakarya’da 2 yıl evvel konutlarındaki sobanın parlamasıyla çıkan yangında bedeninin büyük kısmı yanan küçük Eymen, bir müddet ağır bakımda tedavi edildi.

Tedavisinin akabinde bedenindeki yanık izlerini ve sıkıntıları gidermek için farklı kentlerdeki hastanelere götürülen Bekçi, istediği sonuçları alamadı.

Eymen Asaf Bekçi’ye, Ala Hayat Minik Günahsızlar Derneğinin (AHMİMDER) takviyesiyle Şanlıurfa’daki özel hastanede yapılan başarılı operasyonla doku nakli gerçekleştirildi.

“İMKANSIZ DENEN ELİN AÇILDIĞINI GÖRMEK GURUR VERİCİ”

AHMİMDER Genel Lideri Ayşegül Aksu, dernek olarak 500’ün üzerinde yanık olayının tedavisiyle ilgilendiklerini söyledi.

Bu operasyonun yapıldığı günün kendileri için özel bir gün olduğunu aktaran Aksu, şöyle konuştu:

“Eymen için ‘Hiçbir şey yapılamaz.’ denilen bilhassa sol eli için gitmediğimiz profesör kalmamıştı büyükşehirlerde. Bugün o imkansız denilen elin büsbütün açıldığını görmek çok gurur verici bir şey. Çok memnunum, Kadir hocaya ve bu ameliyatta dayanağı olan iş insanına çok teşekkür ediyorum.”

“1,5 AY SONRA ELLERİNİ KULLANABİLECEK”

Ameliyatı gerçekleştiren Estetik Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Uzmanı Kadir Calavul, 7 aydır Şanlıurfa’daki özel hastanede ekseriyetle travma ve yanık hastalarının ameliyatını yaptığını ve bu ameliyatlarda muvaffakiyet oranının yüksek olduğunu söyledi.

Eymen’in kendilerine geldiğinde göz kapaklarının büsbütün çekildiğini, görmede, yeme içmede sorun yaşadığını, çenesinin göğsüne yapışık olduğunu lisana getiren Calavul, gerçekleştirdikleri ameliyat ve doku nakliyle hastanın her iki üst göz kapağını, her iki yanak, her iki alt dudaktaki çekinti bölgelerini ve bedeninin birçok bölgesini düzelttiklerini lisana getirdi.

Calavul, şunları kaydetti:

“Ameliyatımız çok güzel geçti. Hastanın tüm parmaklarını ellerini falan hepsini açtık kestirimi olarak bir buçuk ay sonra da ellerini kullanmaya başlayacak. Ondan sonra da gereksinimlerini artık kendisi karşılayabilecek. Daha evvelden çeşitli ameliyatlar geçirmişti ancak ameliyatların birden fazla başarısız olmuştu, çok efektif değildi. Elleri, parmakları çok ileri derecede çekinti yapmıştı. Göz kapakları çok makûs olmuştu. Yani başarılı ameliyatlar değildi. Biz bunların hepsini düzelttik. 7 kişilik grubumuzla beş saatte bu ameliyatı gerçekleştirdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir