Yapay zekaya sahip İHA kontrolden çıktı: Simülasyonda “dur emrini” kabul etmedi, operatörünü öldürdü

Londra’da geçen hafta düzenlenen “Geleceğin Hava ve Uzay Savaşı” panelinde konuşan ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zeka Operasyonlar Şefi Albay Tucker Hamilton, yapay zekanın “hedefine ulaşmak için umulmadık stratejiler” kullandığını anlattı.

Simülasyonda düşman hava savunma sistemlerini yok etmekle görevlendirilen yapay zekanın, “bazı maksatları yok etmemesini isteyen” operatörü gaye aldığını söyledi.

“DUR BUYRUĞUNU DİNLEMEDİ”

Amerikalı Albay, “Yapay zeka, simülasyonda “dur” buyruğunu dinlemedi, vazifesi engellediği gerekçesiyle insan operatörünü öldürdü.” dedi.

Amerikalı kumandan, yapay zekaya “operatörü öldürmenin puan kaybettirdiği” söylendiği, bilgisayarın bu kere “dur buyruğu almamak için” bağlantı kulesini yok ettiğini anlattı.

Albay Hamilton’un öyküsü, İngiliz kraliyet Havacılık Cemiyeti’nin İnternet sayfasında yayınlandı.

“BÖYLE BİR TEST GERÇEKLEŞTİRMEDİK”

Olayla ilgili olarak ABD hava kuvvetleri ise “böyle bir test gerçekleştirmedik” açıklaması yaptı. Albay Hamilton’un şahsi bir anektodunu aktardığı vurgulandı..

Uzmanlar bu tip vazifeler için ödül sistemi kullanıldığını belirtiyor. Yapay zeka imha ettiği her maksat için puan topluyor. Lakin tek maksadı puan toplamak olduğu için “dur” buyruğu, “puan kazanma” emeli ile çelişiyor.

Silah sistemlerinin yapay zeka denetimine bırakılması büyük riskleri de beraberinde getiriyor.. Güvenlik mahzurlarının ve insan operatörlerin kısıtlamasının ne derece tesirli olduğu konusunda tartışmalar sürüyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir