Zeytinyağlı baklalı fava tarifi! Masterchef Zeytinyağlı baklalı fava nedir, nasıl yapılır? Zeytinyağlı baklalı fava için gerekli malzemeler!

Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği bahis Zeytinyağlı baklalı fava tanımı oldu. Pekala en hoş Zeytinyağlı baklalı fava yemek tanımı nasıldır? Zeytinyağlı baklalı fava yemeği nasıl yapılır? Zeytinyağlı baklalı fava için gerekli materyaller nelerdir? Zeytinyağlı baklalı fava nasıl yapılır? Zeytinyağlı baklalı fava için gerekenler neler?

BAKLALI FAVA İÇİN GEREKLİ MATERYALLER NELERDİR?

2 su bardağı kuru bakla

4 su bardağı sıcak su

1 adet büyük uzunluk kuru soğan

4 yemek kaşığı zeytinyağı

1/2 çay bardağı taze sıkılmış portakal suyu

1 yemek kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı tuz

FAVA HANGİ ÜLKEYE İLİŞKİN?

Bakla ezmesi .Fava (Favetta) bakla tanelerinin kabuğu soyulduktan sonra yapılan zeytin yağlı yemektir. Eski İstanbul Rumları kuru bakliyattan yapılan bütün ezmelere fava (??ß?) kaygısı. Fakat bugün Türkiye’de fava denince yalnızca kuru bakla ezmesinden yapılan meze anlaşılıyor. Girit Türk mutfağında yer alır.

FAVA NASIL YAPILIR?

Kuru soğanı iri kesimler halinde doğrayın. Zeytinyağını derin bir tencerede kızdırın. Doğradığınız kuru soğanı, hafif bir renk alana kadar kavurun.

Sıcak suyu tencereye aktarın. Pişirme mühletini kısaltmak ismine uzun müddet suda beklettiğiniz kuru bakla, toz şeker, tuz ve portakal suyunu ekleyin.

Baklalar yumuşayana kadar yaklaşık 45 dakika orta ateşte kaynatın. Zeytinyağının eşsiz bir tat verdiği favaya kavuşmak için blender yardımıyla karışımı püre haline getirin.

Ilındıktan sonra servis tabağına alın. Üzerine çokça zeytinyağı gezdirin. İsteğe nazaran dereotu ile süsleyin.

Bu keyfi daha da doyurucu hale getirmek için kızarmış ekmek dilimleri üzerinde sevdiklerinizle paylaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir