Erdoğan’dan petrol keşfi mesajı: Her engeli aşacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cudi Gabar’daki petrol keşfedilmesine ait, “Meğer topraklarımızdan petrol çıkmaması için terör örgütüyle, siyasi istikrarsızlıklarla, global şirketlerle elimiz, ayağımız bağlanmış. Biz yaptığımız ataklarla işte bu oyunu, işte bu kirli tezgâhı bozuyoruz. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizi kullanmamızın önüne geçecek herkesin hakkından gelecek, her mahzuru aşacağız” dedi.
Sosyal medya hesabından gençlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu tabirleri kullandı:

DAĞLARDAN ARTIK MUŞTULAR GELİYOR

“Sevgili Gençler, dün (2 Mayıs) tarihimizin en büyük petrol rezervini Cudi Gabar’da keşfetmenin sevincini milletimizle paylaştık. Bir devir teröristlerin gezdiği dağlarımızdan artık yüreklerimizi yakan haberler değil, muştular geliyor. Pekala, bugünlere nasıl ulaştık? Gelin birlikte bakalım; Türkiye, dünyanın en büyük petrol yataklarına sahip stratejik kıymette bir bölgede yer alıyor. Lakin çabucak yanı başında petrol ve gaz fışkıran ülkemiz, bu coğrafyanın zenginliklerinden yıllarca istifade edemedi, ettirilmedi. Yıllar evvel Merhum Raif Karadağ’ın ‘Petrol Fırtınası’ isimli yapıtında, ülkemizin bu kaynaklardan niye dışlandığı hamasetle anlatılmıştır. Bugünkü başarılarımızı incelediğimizde, bölücü terörden darbeler ve sokak olaylarına kadar Türkiye’ye saplanan hançerlerin gerisindeki sebepleri çok net görebiliyoruz.

KİRLİ TEZGÂHI BOZUYORUZ

Meğer topraklarımızdan petrol çıkmaması için terör örgütüyle, siyasi istikrarsızlıklarla, global şirketlerle elimiz, ayağımız bağlanmış… Emperyalist güçlerin bölücü örgüte ve Suriye’deki uzantılarına onca silahı niye verdiğini; ülkemizi bir terör koridoruyla niye kuşatmak istediklerini artık daha düzgün kavrıyoruz. Niye birilerinin terörle çabada en değerli gücümüz olan İHA’ları, SİHA’ları ve bunları üreten firmalarımızı maksat aldığını artık çok daha yeterli anlıyoruz. Bunların hepsi Türkiye’yi güç yarışının dışında tutmayı amaçlayanların birer oyunundan ibarettir. Biz yaptığımız ataklarla işte bu oyunu, işte bu kirli tezgâhı bozuyoruz. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizi kullanmamızın önüne geçecek herkesin hakkından gelecek, her pürüzü aşacağız.”

Recep Tayyip Erdoğan

‘KUYU DÖRT GÜNDÜR ÜRETİMDE’

TPAO Genel Müdürü Melih Han Alım evvelki akşam CNN Türk’te Hande Fırat’ın sunduğu Gece Görüşü programına bağlanarak, müsaade müddettir bölgede petrol keşfine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti. Alım, “Sondaj çalışmasını yürütmek inanılmaz sıkıntı. Bu bağlamda şunu da belirtmek isterim ki bu sondajı mümkün kılan güvenlik güçlerimizin fevkalâde dayanağıyla bu hizmetler yürütülebilmekte. Aksi halde mümkün değil o bölgede sondaj yapmak. Bu gayenin ismi Türkiye’nin güç menfaatidir. Artık biz burada yaptığımız petrol sondajıyla birlikte 2 bin 650 metre derinlikte üretken formasyonla karşılaştık. 150 metre daha sondajımız devam etti ve kuyumuzu tamamladık. Kuyu dört gündür deneme üretiminde” dedi.

‘GABAR’DA KALİTELİ PETROL ÇIKTI’

Gabar’da keşfedilen petrolün yüksek kaliteli olduğu belirlendi. Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) yetkilileri, petrol kalitesinde en yüksek derecenin 42 API olarak belirlendiğini, Gabar’da yeni bulunan petrolün de 41 API kalitesinde olduğunu açıkladılar. Dünya ortalaması ise genel olarak 22 API seviyesinde. Gabar petrolüyle dışa bağımlılığın yüzde 10 azalması bekleniyor.

TPAO yetkililerine nazaran, 41 API kalitesindeki yeni keşifle, petroldeki dışa bağımlılık oranının, yüzde 90’dan yüzde 80’lere inmesi bekleniyor. Gabar petrolü 41 API seviyesinde. Olağan petrolün 3 /varil üzerinde bir fiyatla satılıyor.

GÜNLÜK GEREKSİNİMİN 10’DA BİRİNİ KARŞILAYACAK

Gabar’da bulunan günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrolülle günlük petrol tüketiminin 10’da birinin karşılanması bekleniyor. Türkiye’nin günlük tüketimi 2022’de 1 milyon varil/gün’e ulaştı.

5 BİN 532 KUYU VAR

Türkiye’de 2022 sonu prestijiyle toplam 5 bin 532 kuyu bulunuyor. 10 milyon 534 bin 898 metre sondaj yapıldı. Sondaj yapılan kuyulardan 2 bin 236’sında üretim gerçekleştirildi. 2020’ye kadar 2 milyon civarında olan ham petrol üretimi, 2020’de 3 milyon 202 bin 924 tona çıktı. Üretim, 2021’de 3 milyon 441 bin 659 tona, 2022’de de 3 milyon 583 bin 40 tona ulaştı. Türkiye’deki 5 bin 532 kuyunun 3 bin 407’si TPAO’ya, 104’ü MTA’ya, 346’sı öteki yerli şirketlere, bin 304’ü yabancı şirketlere, 371’i de yerli-yabancı ortaklı şirketlere ilişkin. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir