G20 Liderler Zirvesi, Bali’de başladı

Bu yıl Endonezya’nın başkanlığını yürüttüğü G20’nin Önderler Tepesi, “Birlikte Toparlanma Daha Güçlü Toparlanma” ana temasıyla 15-16 Kasım’da Bali’nin güneyinde yer alan Nusa Dua Yarımadası’nda düzenleniyor.

Zirve, Endonezya Devlet Lideri Widodo’nun, Apurva Kempinski’deki başkanları karşılama merasimiyle başladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı tepeye, G20’yi oluşturan Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Birleşik Krallık, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) önderleri iştirak ediyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin doruğa katılmazken, Rusya’yı tepede Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un başkanlık ettiği bir heyet temsil ediyor.

Dünyanın en büyük ekonomilerini bir ortaya getiren G20 Zirvesi’nin resmi gündeminde, global sıhhat mimarisi, sürdürülebilir güç dönüşümü ve dijital dönüşüm hususları bulunuyor.

Rusya-Ukrayna savaşı, güç, enflasyon ve iklim krizlerinin birebir anda yaşandığı bir periyotta gerçekleşen tepe, birincilere de sahne oluyor.

ABD Lideri Joe Biden lider olmasının akabinde, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’le birinci defa yüz yüze geldi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün düzenlediği basın toplantısında, bugün Lavrov ile bir toplantı yapacağını bildirdi.

Zirve, açılış konuşmalarının akabinde çeşitli toplantılar ve teğe bir görüşmelerle devam edecek.

Ayrıca, heyetlerin 19 Kasım’da sona erecek tahıl koridoru muahedesinin uzatılmasına ait görüşmeler yapması bekleniyor.

G20’nin bu yılki konut sahibi Endonezya, tepe kapsamında, Adil Güç Dönüşümü Paydaşlığı programını açıklayacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir