SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli mesajlar

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK-Kanal D ortak yayınında gündeme ait soruları yanıtlıyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Söz verdiysek yaparız. Sarsıntı bölgesinde meskeni yıkılan vatandaşlarım bize güvensin, her birini en kısa vakitte sağlam, güçlü konutlara yerleştireceğiz.

1999 öncesi yapılan binaların risk tahlilini yapmaya başladık. Hakkaniyete dayalı bir dönüşümle, sıhhatsiz yapı stoku ortadan kaldırılacak.

“İSTANBUL’DA 1,5 MİLYON BAĞIMSIZ KISIM RİSKLİ”

İstanbul’da toplam 220 bin bina ve yaklaşık 1,5 milyon bağımsız kısım risk altında. Bunlardan 300 bininin acil dönüşmesi gerekiyor.

KANAL İSTANBUL

Kanal İstanbul’la rezerv kentler meydana çıkacak, oralarda konut inşaatları başlayacak, kentsel dönüşümü kabul edenlere o rezerv kentlerden yer vereceğiz.

İSTANBUL İÇİN VİZE UYGULAMASI

Benim belediye başkanlığımda İstanbul’a giriş için vize demiştim. Bunlar dünyayı tanımıyorlar. Londra’da bu uygulanıyor. Adeta vizeye alışılmış, muhakkak fiyata tabi. Artık İstanbul 16 milyon oldu. O periyot bunu söyleyenler şehircilik nedir, göç nedir bunlardan haberleri yoktu. O vakit dediklerimize hürmet duyulmuş olsaydı planlamalarımız daha güçlü olacaktı. Vizeye tabi oldukları için herkes rahat giremeyecekti. Artık o denli olmadığı için herkes geliyor giriyor. Kaçak yapılaşma da var. O da tehdit ediyor. Nüfus seyreltmesi kural. Onu yaparsak kendimizi sağlama alırız.

İMAR AFFI KATALOG KABAHATLER ORTASINA ALINACAK

İmar Affı ile ilgili yeni periyotta çalışma yapacağız. Katalog hataların içerisinde yerini alacak. Bu işin affı maffı olmaz.

Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir